غواصي در آبهاي شفاف مرجاني كيش

توسط
در تفریحات

غواصی ودیدن شگفتی‌های خلقت در زیر آب قبل از این‌که نوعی ورزش باشد تجربه منحصر به فردی است که توانایی خاصی لازم ندارد و هر فرد با گذراندن یک جلسه آموزشی که حدود بیست دقیقه زمان می برد می تواند راهی اعماق دریا شود.

هر چند که در برخی از استخر‌ها و مراکز تفریحی غواصی در محیط استخر وجود دارد اما تجربه این ورزش در آب شور دریا حال و هوای خاص خودش را دارد. برای غواصی نداشتن ناراحتی قلبی – تنفسی و نداشتن مشکل در مجاری گوش‌ها و راه‌های تنفسی بدن ضروری است.

هزینه غواصی در جزیره کیش با احتساب جلسه آموزش، بیست دقیقه غواصی در اعماق و رفت و برگشت حدود 70هزار تومان است.

لباس‌های غواصی بر حسب سایز و جنسیت غواص تحویل داده می‌شوند که البته تحمل وزن کپسول‌های هوایی برای بیشتر افراد، کار سختی است.

بعد از آموزش نحوه تنفس و حرکت در زیر آب، غواصان سوار قایق می‌شوند تا بر حسب جریان‌های زیرآب و آرامش آب، به محل مورد نظر بروند.

“مهرنوش” مربی غواصی بانوان است و به قول خودش غواصی را در جزیره یادگرفته است. اهل تهران است و از سختی کارش که می‌پرسید می‌گوید: گاهی برخی از افراد موقع پریدن در آب به شدت می‌ترسند و آرام کردن آن ها معمولا کار سختی است.

شنیدن صدای حباب‌‌های تنفسی در آب آرامش بخش است. این را یکی از داوطلبان غواصی می‌گوید و ادامه می‌دهد: دوره غواصی را در مکریک دیدم و در فیلیپین، سنگاپورو مکزیک غواصی کردم، اما هیچ جا جذابیت آب‌‌های این جا را ندارد.

متولد آلمان است و به قول خودش غواصی تنها ورزش آرامش‌بخش دنیا است؛ چون زیر آب فقط سکوت و صدای غلغل حباب است!

قایق غواصان مرد که از راه می‌رسد، قیافه‌شان دیدنی است و با شور و هیجان زخم ناشی از تماس با مرجان‌ها و توتیای دریایی را روی دست و پایشان به هم نشان می‌دهند.

هر دو نفر غواص با یک مربی زیر آب می‌روند تا در صورت بروز مشکل در کمترین زمان ممکن از آب خارج شوند.

دیدن مرجان‌های زنده، دلقک ماهی‌، خیار دریایی، لاک‌پشت، توتیای دریایی و ماهی‌هایی که در دسته‌های هزار تایی شنا می‌کنند و حتی راه رفتن و نشستن در کف دریا آن قدر هیجان‌انگیر است که برخی از غواصان با مرجان‌ها برخورد می‌کنند و زخمی می‌شوند و تنها زمانی که از آب خارج شدند متوجه زخم‌ها می‌شوند!

زیر آب خبری از هیاهو مردم، صدای امواج و موتور جت اسکی‌ها و قایق‌ها نیست و تنها چیزی که وجود دارد سکوت است؛ سکوتی که آرامش خاص دارد و شگفتی خالق هستی را به تصویر می‌کشد.

جدا شدن از دنیای زیر آب و خستگی ناشی از حمل کپسول‌ها و شنا در اعماق آب، همگی باعث می‌شوند تا موقع برگشت خبری از خنده و شوخی نباشد و بیشتر غواصان ترجیح بدهند تا زمان باقی مانده تا ساحل را به سکوت بگذرانند با این همه خاطره غواصی همچنان زنده باقی می‌ماند…

Recent Posts

ارسال نظر